zł PLN
Zamknij

Ewolucja ikony

Odkryj historię legendarnej kurtki Rider, od jej skromnych początków do modowego hitu.


Jako jedni z pierwszych producentów odzieży dżinsowej – z prawie 130-letnim doświadczeniem za kowbojskim pasem – mamy w naszym archiwum kilka wyjątkowych pozycji. Ale żadna z nich nie zyskała takiej sławy jak Lee® Rider – pierwsza na świecie taliowana kurtka dżinsowa.First denim jacket - 91J - Lee Jeans

Ta pierwsza w historii kurtka dżinsowa pojawiła się na rynku w 1925 roku pod nazwą 91J i była szczególnie ceniona przez budowniczych amerykańskiej kolei, którzy mówili o niej pieszczotliwie „Loco”. Była uszyta z jednego kawałka materiału i miała jedną kieszeń na piersi. Teraz łatwo zobaczyć, jak bardzo jej styl zmienił się z biegiem czasu.


1935 – 1939
W 1934 roku narodziła się kurtka kowbojska 101J, a rok później na rynku pojawiła się wersja podszyta kocem o nazwie 101LJ .

Popularny wśród pracowników fizycznych i kowbojów – legendarny gwiazdor rodeo, Turk Greenough, był fanem tej kurtki, ale poprosił swoją dziewczynę o delikatne zwężenie jej, aby uzyskać bardziej smukły krój. Zainspirowana tym pomysłem firma H.D. Lee Company postanowiła zaprojektować zupełnie nowy, taliowany fason dżinsowej kurtki z myślą o kowbojach i jeźdźcach rodeo.

Rider denim jacket - Cowboys and rodeo style - Lee Jeans


Narodziny kurtki Rider…New Lee Rider Jacket - Rodeo Cowboy Association - Lee Jeans

1948
Określana mianem „New Lee Rider Jacket”, kurtka ta była sprzedawana członkom stowarzyszenia Rodeo Cowboy Association i Cowboy Association of America na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy”.

W reklamie magazynu The Buckboard można zobaczyć niektóre z charakterystycznych szczegółów kurtki: dopasowany fason o długości do pasa, plisy po obu stronach centralnego zapięcia z przodu, charakterystyczne zygzakowate przeszycie na listwie na guziki i kieszenie na piersi po obu stronach.


Jesienią 1948 roku nowa kurtka była reklamowana w magazynach kowbojskich hasłem „Look at Slim in his New Lee Rider Jacket!” z notką podkreślającą przyjazny styl kowboja: „Plisowane kieszenie z klapkami na guziki, dwustronny kołnierz, dopasowane rękawy z przestrzenią zapewniającą wygodę noszenia na ramionach i łokciach, regulowana talia, sznurowane otwory na guziki. Wniosek patentowy w toku”.

Look at Slim in his New Lee Rider Jacket! - Lee Jeans


Od tamtego czasu zmieniło się bardzo niewiele – no bo po co kombinować z doskonałością? – kultowe detale mają na niej swoje stałe miejsce. Oto, jak rozpoznać kurtkę Rider:Rider Jackets Buttons - Lee Jeans
GUZIKI
Wszystkie kurtki kowbojskie Lee wyprodukowane po ich wprowadzeniu na rynek pod koniec 1948 roku mają charakterystyczne guziki Lee Rider lub Lee 101.

Rider Jacket - Pockets - Lee Jeans
UKOŚNE KIESZENIE
Ukośny układ kieszeni na piersi ułatwia dostęp – najprawdopodobniej do paczki Marlboro.


Rider Jackets - Details - Lee Jeans
PRZESZYCIE W ZYGZAK
Charakterystyczne elementy nowej dopasowanej kurtki 101J obejmowały zygzakowaty ścieg na środkowej plisie z przodu. Oprócz dekoracyjnej, pełni on również funkcję wzmacniającą denim.

Rider Jacket - Waistband - Lee Jeans
REGULOWANA TALIA
Kowbojska kurtka Lee miała również regulowaną talię z krótką zakładką i dwoma czarnymi guzikami w kształcie kocich oczu.


Powrót do przyszłości? Wraz z odrodzeniem się trendów z lat 90., a także autentycznością, jako główną wartością poszukiwaną wsród marek przez konsumentów w dzisiejszych czasach, kurtka Rider, jak nigdy wcześniej, nie była tak doceniana i aktualna. To ciuch, który trzeba mieć w swojej szafie zarówno w tym, jak i w kolejnych sezonach.Rider Jacket - 101LJ Cowboy - Lee Jeans
Lee 101LJ Cowboy Jacket
1949 – 1950

Rider Jacket - 101LJ Storm - Lee Jeans
Lee 101LJ Storm Rider Jacket
1961 – 1965

Rider Jacket - Modern - Lee Jeans
Lee Rider Jacket
2018Back to top

LEEWRANGLER INTERNATIONAL SAGL, whose registered office is at Via Vite 3, 6855 – Stabio, Switzerland, Company Registration Number Stabio CH-501.4.023.528-6, VAT Number CHE-177.767.456 (“Lee” or “we”)”.